Opublikowany przez: monika.g 2018-10-15 19:07:54
Autor zdjęcia/źródło: szczepienia noworodka, szczepienia obowiązkowe @ pixabay.com
Zmiany w kalendarzu szczepień 2019 dotyczą zarówno noworodków, jak i starszaków. Szczepienia noworodka nadal będą obowiązkowe, ale już niekoniecznie będą musiały być wykonane w pierwszej dobie życia. Natomiast szczepienia obowiązkowe dla starszaków będą realizowane wcześniej.
Przeciw gruźlicy szczepiono noworodki już w szpitalu, w pierwszej dobie życia. Od 2019 szczepionka ta nadal będzie obowiązkowa, ale nie będzie konieczności szczepienia noworodka już w pierwszej dobie życia. Będzie można to szczepienie przesunąć o kilka dni, np. w sytuacji, gdy dziecko będzie wymagało dłuższej hospitalizacji ze względu na komplikacje podczas porodu czy inne czynniki wpływające na stan jego zdrowia. Niemniej jednak szczepionka będzie musiała być podana maluchowi przed opuszczeniem szpitala.
Szczepienie to wykonuje się w 13. miesiącu życia dziecka, a dawka przypominająca podawana jest w 10. roku życia. Zmiana ma polegać na tym, że druga dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce będzie podawana już w 6. roku życia dziecka. Dla dzieci, które już skończyły 6 lat nic się nie zmieni - zostaną zaszczepione po swoich 10. urodzinach.
Minister Jarosław Pinkas zapowiedział również przyszłe zmiany w kalendarzu szczepień, które Główny Inspektorat Sanitarny chce wprowadzić w dalszej kolejności. Nie nastąpi to jeszcze w 2019 roku, ale systematycznie będzie wchodziło w życie w kolejnych latach. Ma to być między innymi dodatkowa szczepionka przeciw różyczce, która będzie podawana dziewczynkom po 19. roku życia w celu zapobiegania zachorowaniu na różyczkę w ciąży, co jest wówczas bardzo niebezpieczne dla matki i dziecka.
Być może również szczepienia przeciwko rotawirusom zostaną uznane za szczepienia obowiązkowe. Oznacza to, że rodzice nie będą musieli za nie płacić, tak jak to ma miejsce obecnie. To samo dotyczy szczepienia przeciwko HPV, które byłoby obowiązkowe dla dziewczynek w określonym wieku oraz meningokokom i ospie wietrznej dla wybranych grup dzieci.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.